Bílá tma

Vrcholí druhá světová válka. Skupina partyzánů je během hustého sněžení zatlačena do hor. Několik zraněných a ošetřujících se skryje v zemljance, kde však brzy dochází zásoby a obklíčení je blízko. Dramatický válečný film vykresluje intenzivní prožitky slovenských partyzánů ohrožených nejen německou armádou, ale i hladem a vlastními strachy.

Kontext

Partyzánský snímek vznikl na oslavu čtvrtého výročí Slovenského národního povstání. Kulturní politika země v této době podléhala novým ideologickým požadavkům a Bílá tma odpovídá tomuto kurzu především díky pozitivnímu zobrazení osvoboditelské Rudé armády. Ta je individualizována prostřednictvím postavy statečného a optimistického Dugina.

Dobově poplatný titul znamenal paradoxně konec kariéry Františka Čápa v československém filmu.

Režisér se ohradil proti negativním výrokům dělnické poroty na I. filmovém festivalu pracujících ve Zlíně a následná štvavá mediální kampaň vedla k zákazu jeho umělecké činnosti a odchodu do exilu.

—————————————————————————————————————————

TÝDEN VE FILMU 1948, Č. 10 (předfilm)

Týdeník z přelomu února a března 1948 krátce shrnuje okolnosti komunistického převratu,

ovšem pouze z pohledu jeho strůjců. Následují reportáže z několika masových manifestací,

které se snaží vyvolat dojem, že většina obyvatelstva, od rolníků po známé umělce, neochvějně podporuje novou Gottwaldovu vládu.

Délka akce: 102 minut
Rok výroby: 1948

Galerie

Informace o akci a jejím konání